Sports

Thursday's High School Basketball Scores

GIRLS BASKETBALL=
Class 5A=
Bi-District=
Barbe 52, East Ascension 49
Benton 66, New Iberia 31
Captain Shreve 86, Sam Houston 41
Denham Springs 49, East St. John 47
Hahnville 60, West Ouachita 29
Lafayette 80, West Jefferson 50
Natchitoches Central 42, Chalmette 32
Northshore 51, West Monroe 50
Ouachita Parish 67, Airline 51
Parkway 50, Fontainebleau 43
Pineville 69, St. Amant 39
Ponchatoula 62, Live Oak 40
Southwood 71, Walker 44
Sulphur 93, Hammond 46
Terrebonne 49, Thibodaux 45
Zachary 55, Higgins 33
Class 4A=
Bi-District=
Assumption 58, Washington-Marion 26
Bolton 64, Morgan City 39
Ellender 67, Bastrop 48
Franklin Parish 44, Carencro 41
Huntington 64, B.T. Washington 33
Karr 66, Lakeshore 22
LaGrange 73, Breaux Bridge 28
Minden 42, Livingston Collegiate Academy 34
Neville 53, Peabody 24
Opelousas 46, Lake Area New Tech Early College 40
Shreveport Northwood 55, Tioga 42
South Lafourche 60, South Terrebonne 36
Woodlawn (SH) 67, DeRidder 35
Class 3A=
Bi-District=
Albany 89, Glen Oaks 50
B.T. Washington 67, Wossman 33
Bossier 55, Pine Prairie 53
Brusly 50, St. James 37
Caldwell Parish 57, Sumner 34
Carroll 59, Jennings 49
Green Oaks 63, Donaldsonville 53
Iota 50, Church Point 37
Loranger 45, Abbeville 31
Madison Prep 79, Union Parish 36
Mansfield 70, Kenner Discovery Health Science 33
Northwest 69, Iowa 31
South Beauregard 69, Baker 32
Ville Platte 57, Buckeye 49
Westlake 60, Crowley 40
Class 2A=
Bi-District=
Amite 106, Avoyelles 77
Avoyelles Charter 72, Northeast 42
Doyle 83, North Caddo 35
Ferriday 70, Mangham 35
Franklin 61, Winnfield 50
French Settlement 66, Beekman 33
Independence 53, Many 49
Jonesboro-Hodge 60, Madison 51
Lake Arthur 63, Delhi Charter 30
Pine 34, Port Allen 33
Red River 87, Vidalia 43
Rosepine 61, Lakeview 55
Springfield 58, South Plaquemines 42
St. Helena Central 66, Rapides 47
Welsh 68, Kinder 61
Class 1A=
Bi-District=
East Beauregard 50, Delta Charter 22
Grand Lake 73, LaSalle 49
Gueydan 48, Oberlin 44
Homer 56, Montgomery 35
Lena Northwood 61, Basile 24
Lincoln Preparatory School 53, Oak Grove 31
Logansport 73, Arcadia 50
Plain Dealing 54, West St. John 37
White Castle 59, Sicily Island 19
Class B=
Bi-District=
Anacoco 92, Simsboro 41
Bell City 52, Doyline 43
Choudrant 61, Weston 32
Elizabeth 51, Singer 44
Florien 87, Mount Hermon 31
Glenmora 52, Castor 44
Holden 73, Maurepas 22
Lacassine 63, Negreet 36
Monterey 54, Pitkin 44
Oak Hill 71, Forest 49
Quitman 42, Saline 32
Zwolle 94, Dodson 38
Class C=
Bi-District=
Epps 55, Simpson 51
Evans 82, Hackberry 20
Georgetown 49, Phoenix 23
Harrisonburg 45, South Cameron 38
Hornbeck 60, Kilbourne 9
Johnson Bayou 65, Downsville 18
Division II=
Regional=
E.D. White 56, Parkview Baptist 54
Lee Magnet 66, St. Scholastica 16
Division III=
Regional=
Holy Savior Menard 55, Dunham 39
New Iberia Catholic 53, NDHS 22
St. Mary’s Academy 54, Newman 23
Division IV=
Regional=
Highland Baptist 71, Riverside Academy 31
Ouachita Christian 70, Sacred Heart 19
Vermilion Catholic 52, Opelousas Catholic 40
Division V=
Quarterfinal=
Claiborne Christian 60, St. Joseph 55

Show More

Leave a Reply

Back to top button